V závislosti na územnej tradícii sa ustálili vo svete viaceré techniky zvonenia. Z nich sú na území strednej Európy a teda u nás na Slovensku najrozšírenejšie dve. Ostatné techniky, ktoré možno vo svete vidieť, na našej stránke zanedbávame.
Prvá technika zvonenia s tzv. lietajúcim srdcom spočíva v priamom závese (zvon celý visí pod osou otáčania) a v srdci ktoré má charakteristické predĺženie (tzv. výpusť) pod miestom určeným na úder o zvon. Pri zvonení srdce dobieha zvon a udiera na rebro zvonu pri maximálnej výchylke (viď. animáciu).

Druhá technika zvonenia s tzv. srdcom na padanie. pre túto techniku je typická zvonová hlava v tvare obráteného písmena U, so zaužívaným názvom tzv. zalomená hlava a v srdci bez výpuste. Srdce na rebro pri maximálnej výchylke dopadá (viď. animáciu).

Technika zvonenia s lietajúcim srdcom je v odborných kruhoch uznávaná ako základná, pravá a zvukovo najoptimálnejšia. Prináša so sebou ideálnu energiu úderu s priaznivým vplyvom na plné rozoznenie zvonu a charakteristický sínusový hlahol zvonu. Na našom území ju možno pokladať za tradičnú. Bola totiž zaužívaná dávno pred prvými elektrifikáciami zvonov. Vyžaduje však odborný fortieľ v návrhu zvonovej sústavy. Hlava zvonu, srdce zvonu a samotný zvon sú totiž súvzťažné sústavy (k osi otáčania) ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Jedná sa o fyzikálny problém matematického kyvadla a matematického dvojitého kyvadla. Znalosť tejto problematiky vedie k správnym proporciám a váhe technického príslušenstva. Okolo techniky zvonenia s lietajúcim srdcom panuje klamlivý mýtus, že táto technika zvonenia nepriaznivo vplýva na statiku budovy v ktorej je inštalovaná. Viac pozri tu!
Technika zvonenia so srdcom na padanie si našla svoje miesto na našom území v 20. storočí a to hlavne ako technické zjednodušenie húpania zvonov pri prvých pokusoch zvony automatizovať. Na rozdiel od techniky s lietajúcim srdcom ide o zjednodušenie dynamiky pohybu. Nie je potrebná znalosť fyzikálneho problému kyvadla pri návrhu. Srdce vykonáva len minimálny pohyb nie je v tomto prípade kladená tak vysoká požiadavka na správne proporcie a váhu technického príslušenstva. Pri tomto štýle zvon a srdce zásadne menia dynamiku pohybu. Uchytenie zvonu v zalomenej hlave so sebou prináša nežiadúce namáhanie koruny zvonu. Táto je totiž určená na namáhanie ťahom pri uchytení zvonu v zalomenej hlave dochádza k namáhaniu koruny zvonu na krut. Na to nie je koruna zvonu konštruovaná. Ohrozené sú najmä rebrové tzv. kráľovské koruny.
Táto technika v 70. a 80. rokoch 20. storočia výrazne nahradila techniku so srdcom na lietanie. Z odborného hľadiska t.j. namáhanie odliatku zvonu a zhoršený výsledný zvukový dojem nemá technika so srdcom na padanie žiadne opodstatnenie. Kampanológovia a ľudia znalý problematiky odporúčajú nahradiť ju technikou zvonenia s lietajúcim srdcom ( tj. pôvodným ) štýlom zvonenia.